Historia Polonii

Cofnijmy się do początków Klubu z Głównej i przypomnijmy sympatykom Polonii jak to się wszystko zaczęło.

Początek

W listopadzie 1921 roku, w mieszkaniu pana Bakosia na ul. Głównej, odbyło się pierwsze zebranie organizacyjne, na którym powołano Towarzystwo Sportowe Polonia. W skład pierwszego zarządu weszli: Antoni Ryszczyński – wybrany pierwszym prezesem, Józef Kaczmarek, Marian Lewandowicz i Józef Adamski. Młodzież rekrutowała się głównie z byłych członków „Sokoła”.

Jeszcze w tym samym roku przystąpiono do urządzania pierwszego boiska, pod lasem, w pobliżu, gdzie przez wiele lat znajdowały się Poznańskie Zakłady Koncentratów Spożywczych „Amino”. Teren ten 18 lat później miał zapoczątkować martyrologię poznaniaków. Tu bowiem Niemcy wnieśli osławiony obóz wysiedleńczy do tzw. generalnego gubernatorstwa.

W 1922 roku, po opracowaniu statutu i przystąpieniu do związku piłkarskiego Polonia zainaugurowała rozgrywki w klasie „C”.

Klub wzbudza coraz większe zainteresowanie, a co ofiarniejsi mieszkańcy Głównej niosą klubowi pomoc finansową. Byli wśród nich: dr Krysiński, Pelagia Sorcz (Wiśniewska), Stanisław Oporowski, Jan Adamski Błoch, ks. Chilomer, Jan i Marcin Gogaczowie oraz wielu innych. Pozwala to na utworzenie w klubie sekcji lekkoatletycznej i bokserskiej.

W 1925 roku Polonia wchłania trzy powstałe w międzyczasie kluby Wandę, Przebój i Wisełkę. Przejęcie dodatkowego sprzętu sportowego i zasilenie składu nowymi zawodnikami pozwala wywalczyć awans do klasy „B”.

Coraz silniejsza jest też sekcja lekkoatletyczna, a jej wyróżniającym się zawodnikiem jest średniodystansowiec Alojzy Teska.

W 1931 roku, Polonia wywalcza w turnieju finałowym o wejście do klasy „A”, ale awansu nie uzyskała.

W 1937 roku, klub występuje już w nowo utworzonej lidze okręgowej, a wyróżniającym się zawodnikiem jest Teodor Juskowiak. powołany do reprezentacji Poznania.

W międzyczasie zarząd klubu wraz z zawodnikami i przy wydatnej pomocy miejscowego społeczeństwa urządza nowe, bardziej dogodne boisko w pobliżu magazynów chemicznych.

Więcej informacji publikujemy w zakładce historia na naszej stronie internetowej.

Bibliografia

  • 50 lat historii klubu Polonia Poznań, J. Stam – 1971 r.
  • Kronika Miasta Poznania 2010, 1 – Sport s. „Główna-dzielnica cudów. Rugby”, s.408,
  • Głos Wielkopolski „Wspomina Jacek Hałasik”,
  • Internet, https://pl.wikipedia.org/wiki/Polonia_Pozna%C5%84,
  • Internet, https://pl.wikipedia.org/wiki/Polonia_Pozna%C5%84_(rugby),
  • Internet, http://poznan.wyborcza.pl/poznan/1,36006,19222334,polonia-poznan-sprawiala-klopoty-lechowi-i-warcie-klub-z-glownej.html?disableRedirects=true,
  • Internet, http://www.90minut.pl/skarb.php?id_klub=1469,
  • Internet, http://www.gloswielkopolski.pl/artykul/3622852,rugbysci-polonii-poznan-swietowali-40lecie-zdobycia-drugiego-tytulu-mistrza-polski,id,t.html,
  • Internet, http://polskielogo.net/polonia-poznan/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *